top of page

Půdoochranné technologie v Evropě

  • Obrázek autora: Josef Chára
    Josef Chára
  • 16. 12. 2024
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 2. 2.

Dlouhodobě sleduji, v rámci cest po střední a východní Evropě, trendy a přístupy k efektivnější a šetrnější rostlinné výrobě. V květnu jsem byl u setí slunečnice (výsevek 75 000 semen/ha) v Kirovohradské oblasti (Ukrajina). Jedná se o poměrně suchý region. Přesto farmy, především díky využívání půdoochranných technologií, kvalitnímu výběru odrůd a termínu setí dosahují skvělých výsledků. Koncem minulého týdne jsem na farmu zavítal znovu.


Obr. 1 Setí pomocí pásové traktoru Challenger a secího stroje Mzuri.


Setí slunečnice probíhalo po aplikaci glyfosátu (2 l/ha 360 g). Předpolodinou byla nevzešlá řepka ozimá, se kterou mají v lokalitě dlouhodobé problémy a bude nahrazena rentabilnější slunečnicí. Veškeré setí probíhá pomocí pásové traktoru Challenger a secího stroje Mzuri, který není v České republice příliš běžný. Jedná se velmi obdobný stroj jako Horsch Focus nebo Bednar Matador. Velkou výhodou secího stroje je možnost setí i při vysokém množství posklizňových zbytků. Během setí jsem byl opravdu pozitivně překvapený z kvality uložení semen.


Obr. 2 Setí probíhalo do extrémních podmínek s vysokým množstvím vegetace.


Po necelých třech měsících jsem na místo dorazil znovu a prohlédl si porosty slunečnice, která byla vyrovnaná a v dobré kondici. Rozhodně stav nemůžeme odůvodňovat pouze kvalitní půdou, naopak se domnívám, že se jedná především o velmi dobrou strategii setí s přesným načasování setí a veškeré agrotechniky pro lepší vzcházení a vývoj slunečnice.


Obr. 3 Stav slunečnice po necelých 3 měsících od setí.


Ekonomika až na prvním místě. Během vegetace nebyl aplikován žádný herbicid, což je na zranitelnějších částech pozemku vidět, přesto se nejedná o alarmující situaci a nedojde ke snížení výnosu. Není kalkulováno s aplikací fungicidu, tato varianta připadá v úvahu pouze při vlhčím průběhu dozrávání.


Obr. 4 Tlak plevelů hodnotím jako nižší a neškodný pro vývoj slunečnice.


Farmář očekává výnos mezi 3 - 3,5 t/ha, zároveň bude odměněn formou uhlíkových certifikátů kde spolupracuje se společností Agreena.


Obr. 5 Pozitivní vliv pásového setí má pozitivní vliv na kořenový systém slunečnice.


Co si o této technologii myslíte, je využitelná v podmínkách České republiky? Napište mi.



Přihlaste se k odběru, ať už Vám žádná novinka neunikne!

bottom of page