top of page

Chov skotu s využitím bezpilotních prostředků

  • Obrázek autora: Josef Chára
    Josef Chára
  • 16. 12. 2024
  • Minut čtení: 1

Aktualizováno: 2. 2.

Dlouhodobě hledáme nové využití již implementovaných technologií v zemědělství. S příchodem plně autonomních bezpilotních prostředků (dokovacích stanic) se nám otevřela celá řada nových možností a to nejen v rostlinné výrobě!


Obr. 1 Pastevní chov skotu patří neodmyslitelně k českému zemědělství.


Poslední měsíc intenzivně testujeme aktivní monitoring skotu s využitím bezpilotních prostředků, kdy dokážeme několikrát denně monitorovat stádo skotu a počítat jednotlivé kusy na pastvě nebo vyhodnotit kondici pastvy (satelit nemusí stačit při vyšší oblačnosti). Naší vizí je plně autonomní systém kontrolující výběhy, napáječky, počet skotu a další žádané informace v reálném čase. Samozřejmě s využitím i jiných, již využívaných, technologií.


Obr. 2 Kontrola skotu pomocí UAV je stále v začátcích a skýtá řadu problémů.


Technologie samotného počítání je poměrně jednoduchá a máme s ní zkušenosti především z identifikace plevelných / kulturních rostlin. Velký problém představují pastviny v blízkosti měst a složitý reliéf se zatím neřešitelným problém v podobě stromů a keřů, pod které se skot schovává před sluncem.


Obr. 3 Snímkování UAV pro následné počítání kusů skotu


Intenzivní debaty vedeme nad optimální výbavou bezpilotního prostředku. Dle našich dosavadních zkušeností se jako dostačující jeví využívání RGB kamery, která poskytuje obecně vysoké rozlišení s nižší pořizovací cenou oproti například termokameře.


Obr. 4 Identifikace jednotlivých zvířat na pastvě.


Projekt chytré pastvy máme v plánu dále rozvíjet a čeká nás celá řada výzev. Máte zájem o více informací nebo se chcete projektu účastnit? Neváhejte mě kontaktovat.

Přihlaste se k odběru, ať už Vám žádná novinka neunikne!

bottom of page